Nu är det jul igen!

December är en härlig tid i skolans värld. Det pysslas, bakas och dansas i de olika klasserna och pyntet lyfter de annars lite färglösa korridorerna med sina röda och gröna färger. Idag bakades det både lussebullar (lussekatter för er som föredrar det) och pepparkakor och det doftar så ljuvligt och igår kom förskolan och dansade in julen med en ringdans ute i skaparcentrum. Så små och söta!

Det är även Lucia som det ska tränas inför och även om det inte blev som vanligt i år gjorde klass 2 och 5 ett fantastiskt vackert framträdande och vi fick som tur var även i år höra luciasånger. Vad skulle vi gjort utan er i åk 2 och 5?

Sen är det ju skolavslutningen och för åk 6 första gången de får betyg. Spännande!

Ja, det är en härlig tid. Även om det utanför skolans väggar pågår en pandemi känns det varmt och tryggt här innanför skolans väggar. Här är det som vanligt och här har vi det bra!

Ta hand om er där ute och var rädda om varandra!

Vi på Vollsjö skola vill tacka så mycket för den här terminen och önskar er en riktigt glad och frisk jul och ett gott nytt år!

Detta bildspel kräver JavaScript.