Fadderdag 11 juni

Vi arbetar ständigt med vårt värdegrundsord ”tillsammans”. Den här veckan har vi tillsammans med våra faddergrupper varit ute och utövat olika aktiviteter för att stärka vår gemenskap.

Vi har haft potatislopp, gått skottkärra, dansat afrikans hage, sprungit trebenslopp och mycket annat.

Tack till vår värdegrundsgrupp som ordnar det så fint för oss!

”Skolan ska främja förståelse för andra människor och förmåga till inlevelse. Omsorg om den enskildes välbefinnande och utveckling ska prägla verksamheten. Ingen ska i skolan utsättas för diskriminering på grund av kön, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, könsöverskridande identitet eller uttryck, sexuell läggning, ålder eller funktionsnedsättning eller för annan kränkande behandling. Alla sådana tendenser ska aktivt motverkas. Främlingsfientlighet och intolerans måste bemötas med kunskap, öppen diskussion och aktiva insatser.”

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *