InnoCarneval den 20-21 maj för åk 6

I år är åk 6 är med i ett projekt som heter InnoCarneval.

InnoCarnival Skåne är ett projekt som drivs av Malmö stad i samverkan med Region Skåne.

Syftet med projektet är att bidra till en mer hållbar utveckling i Skåne genom att stärka ungas engagemang och innovationskraft. Målet är att  synliggöra ungas visioner om en hållbar framtid och konkreta lösningar för att nå dit. Detta görs på Sveriges största innovationskarneval för unga, på Malmö Live den 20-21 maj 2016. Dit får alla som vill åka och se många olika skolors arbete och tävlingsbidrag. Det är gratis inträde.

Vi på Vollsjö skola önskar åk 6 lycka till i tävlingen nästa vecka och hoppas att deras fantastiska innovation kommer att ta hem första pris.

Vill ni veta vad eleverna har kommit fram till så dra er inte föra att besöka  Innocarnevalen med ungas visioner om framtiden.