Halloweendag på fritids.

Fredagen den 4 november hade fritids en halloweendag. De som ville fick komma utklädda och tillsammans med personalen ordnade barnen med egna dekorationer till middagen. De klippte och klistrade ihop läskiga fladdermöss och skräckinjagande pumpor. Dessa dekorationer användes sedan till att duka till Halloween middagen. Köket hade dagen till ära ordnat med en spektakulär meny. Inget för den kräsna. Det bjöds på häxfingrar, dinosauriekiss, musbajs, harlortar, måsskit och dinsoaurieögon. Till efterrätt  serverades det fladdermöss. Senare under dagen var det ansiktsmålning och minidisco. Några barn fick hjälpa till att  baka tårta som åts som efterrätt till mellanmålet. Happy Halloween!

Detta bildspel kräver JavaScript.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *